X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
اتومبیل
  
 ب ام و
 
آرشیو
 
پنج‌شنبه 23 آذر‌ماه سال 1385

سلام دوستان

از نظراتتون خیلی متشکرم . امروز میخواهم درباره ی رنو (داچیا ) لوگان براتون مطلب بگذارم. مطلبی درباره ی سیستم های این خودرو و احتمال عرضه ی آن در ایران. امیدوارم از این مطلب استفاده کنید و مثل همیشه این وبلاگ رو از نظراتتون پربار کنید.

وقتی تولید پیکان متوقف شد همه جا سخن از پیداکردن جایگزین مناسبی برای این خودرو بود . البته پراید و آردی به سرعت جای آن را پر کردند . اما در این میان بود که بحث تولید خودروی لوگان (ال-۹۰) بر سر زبان ها افتاد . لوگان خودرویی پرقدرت - ایمن - کم مصرف و جز محصولات جدید شرکت رنو (داچیا) بود و به تازگی وارد بازار شده بود و قیمت کاملا مناسبی داشت .

اما در این موقع که در ایران بر سر تولید این خودرو کش و قوس های فراوانی وجود داشت رنو این اتومبیل را در کشورهای روسیه - رومانی و ترکیه تولید و عرضه کرده بود . ابتدا قرار بود ایران همزمان با رومانی این اتومبیل را تولید کند ولی بر سر راه این پروژه آن قدر موش دواندند که هنوز که هنوز است این خودرو کار زیادی تا تولید دارد .

اما واقعا چرا ؟ علت چه بود ؟ این پروژه که مشکلی نداشت . تولیدش بر خلاف سایر قراردادها با درصد تولید داخلی بالا بود . ایران خودرو و سایپا هم که هر دو و به طرو همزمان این خودرو را تولید میکنند و هر دو از این خوان گشترده بهره میبرند!! اما پس چرا این اتفاق نمی افتد و قضیه آن قدر پیچیده میشود که به وزرات صنایع و مجلس میکشد !!

حقیقت آن است که شرکت های دیگر فرانسوی همانند پژو با ورود این خودرو منافع خود را سخت در خطر میبینند . چرا ؟ چون با ورود خودرویی با قدرت بیش از ۱۰۰ اسب و قیمت ۶ ملیون و تجهیزات نسبتا مناسب به همراه چهره ی ظاهری جذاب آیا کسی به سراغ محصولات پژو یا حتی سیتروئن خواهد رفت ؟؟ آیا پژو حاضر است تا سود یک ملیاردی خود را در بازار ایران از دست بدهد ؟؟ مطمئنا نه ! پس پژو نیز بیکار ننشسته و با کمک عوامل داخلی دیگری دست در دست هم تا عدم ورود یا عرضه با قیمت بالا را مد نظر قرار داده .

ابتدا بحث عرضه ی این خودرو با قیمت ۶ ملیون مد نظر بود . اما وقتی دیدند که وضعیت این گونه است و صدای سایر شرکت ها و برخی از (...) در آمده بحث بالاتر رفتن قیمت را پیش کشیدند و امروز رسما اعلام میکنند این خودرو برای مدل عادی بدون کولر !!  و فرمان هیدرولیک !! ۷ ملیون و با داشتن این تجهیزات ۵/۸ ملیون قیمت خواهد داشت !! پس آن خودروی ۷ ملیونی با تجهیزات کجا رفت ؟؟؟ البته تا تولید این خودرو معلوم نیست قیمت چقدر بالاتر خواهد رفت !! البته در چنین وضعیتی که قیمت لوگان روز به روز بالاتر میرود وزارت صنایع نیز با ایراد گرفتن بر این پروژه در حال یکسره کردن کار این خودروست !!!

البته ایران خودرو این خودرو را با نام " رنو لوگان " و سایپا با نام "داچیا لوگان " آن را تولید میکند البته باید گفت که رنو با سرمایه گذاری ۵۰۰ ملیون یورویی در کشور رومانی خط تولید و نمایندگی های داچیا را ساماندهی نمود تا نسبت به عرضه ی آن گام بردارد .

طراحی خارجی :

طراحی خارجی این خودرو برای اتومبیل ۶۰۰۰ یورویی کاملا مناسب و زیباست . چراغ های جلوی آن از طرحی کاملا ساده ولی جذاب بهره میبرد. اجزای بدنه نیز از هماهنگی مناسبی برخوردار است . رینگ ها و لاستیک های آن از باعاد مناسبی بهره مند هستند .

صندوق بار این خودرو نیز از حجمی کاملا مناسب برای یک خانواده ی ایرانی بهره مند است و جز یکی از خودروهایی است که صندوق بار بزرگی دارند .

در کل طراحی ظاهری این خودرو مناسب و زیبا میباشد .

طراحی داخلی :

درون این خودرو با دریچه های کولر گرد به همراه داشبورد و پوشش های کرومی زیبا که در این خودرو دیده میشود به همراه کابین نسبتا جادار این خودرو فضای مناسبی برای رانندگی و سرنشینان پدید آورده است .

اگرچه از لحاظ فضا در قسمت عقب این خودرو کمی دچار کمبود هستید ولی این وضع را با توجه به ابعاد کوچک خودرو میتوان توجیه کرد .

در کل فضای درونی لوگان همانند پراید فضای نسبتا مناسبی را دارا میباشد .

از لحاظ ایمنی نیز لوگان با دریافت ۳ ستاره در موسسه ی معتبر "یورو ان سی ای پی " توانست استاندارد اروپا را پاس کند .

اگر چه حداکثر امتیاز تا ۵ ستاره است ولی برای چنین خودرویی با این ابعاد و این قیمت پایین ۳ ستاره نیز امتیاز مناسبی است . البته این خودرو ناامن ترین اتومبیل رنو است و در میان خودروهای ۵ ستاره دار رنو حرفی برای گفتن ندارد .

برای راننده نیز در قسمت سر به همراه سرنشین رنگ سبز به نمایش درآمده که نمایانگر وضعیت عالی میباشد که این ایمنی با استفاده از ۲ ایربگ در این خودرو به دست آمده . (امیدواریم تجهیزات ایمنی این خودرو در ایران حذف نشود ) .

ناامن ترین بخش لوگان قسمت پا میباشد و همانطور که میبینید به رنگ قرمز درآمده است .

البته یک بار لوگان در حین یکی از تست های رانندگی ناگهان چپ نمود که بلافاصله رنو علت چپ کردن را نقص در لاسیتیک خودرو عنوان کرد و اطمینان داد که در مدل های عادی این مدل مشکل وجود ندارد .

موتور و گیربکس :

این خودرو در ایران از موتور کی۴ ام استفاده میکند که ۱۶۰۰ سی سی حجم و دارای ۴ سیلندر است که در رنو مگان نیز مورد استفاده قرار گرفته است استفاده میکند و میتواند ۱۱۵ اسب بخار نیرو تولید کند .

گیربکس این خودرو نیز ۵ دنده دتسی میباشد .

پایان سخن :

در پایان لوگان خودوری کاملا مناسبی برای بازار ایران دانست .


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 172682


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها